BIBLIOTEKA

Nauczyciel bibliotekarz: Magdalena Majcherczyk

Czas pracy biblioteki:

Poniedziałek – 9.40- 13.40
Wtorek – 8.40- 12.50
Środa- 11.50- 13.50
Czwartek- 11.50- 13.20
Piątek- 8.00- 11.30

W bibliotece jednocześnie mogą przebywać tylko 3 osoby.

REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ 

Regulamin wypożyczania podręczników szkolnych w 2020-2021

KLASYCY POLSKIEJ LITERATURY:

KLASYCY POLSKIEJ LITERATURY- JULIAN TUWIM 1894- 1953

KLASYCY POLSKIEJ LITERATURY- ALEKSANDER FREDRO 1793-1876

KLASYCY POLSKIEJ LITERATURY- MARIA KONOPNICKA 1842-1910

DZIAŁANIA BIBLIOTEKI W ROKU SZKOLNYM 2020/2021:

100. ROCZNICA BITWY WARSZAWSKIEJ 1920-2020

DZIAŁANIA BIBLIOTEKI W ROKU SZKOLNYM 2019/2020:

KONKURS BIBLIOTECZNY NA PLAKAT O ULUBIONEJ KSIĄŻCE ROZSTRZYGNIĘTY

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

LEKCJA BIBLIOTECZNA W KLASIE II

DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA

Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w konkursie
pt.: „Moje kosmiczne wakacje”.

Szczegóły konkursu—> https://polsa.gov.pl/wydarzenia/13-ostatnie/1277-moje-kosmiczne-wakacje-konkurs-polsa-dla-dzieci-ze-szkol-podstawowych

Dokumenty do pobrania—> REGULAMIN KONKURSU
AKCEPTACJA REGULAMINU
KARTA ZGŁOSZENIA
ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH

Prace konkursowe wraz z wypełnionymi zgodami należy złożyć w bibliotece szkolnej do 25 września!

Polskie święto państwowe obchodzone co roku 13 kwietnia.

Katyń to symbol śmierci polskich oficerów i policjantów II Rzeczypospolitej bestialsko zamordowanych przez sowieckie NKWD (Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych) wiosną 1940 roku. Ich szczątki spoczywają w Katyniu, Miednoje, Charkowie i innych nie znanych dotąd miejscach sowieckiej ziemi. Katyń to rana głęboko tkwiąca w sercach i umysłach wielu tysięcy polskich rodzin dotkniętych tą największą tragedią, jaka wydarzyła się na Wschodzie w okresie II wojny światowej. Katyń to słowo przez wiele lat zakazane, okryte tajemnicą, powodujące wiele żalu i goryczy. To fragment tragicznej polskiej historii XX wieku.

Po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r. w niewoli sowieckiej znalazło się około 250 tys. polskich jeńców, w tym ponad 10 tys. oficerów.

Decyzja o wymordowaniu polskich jeńców wojennych z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz Polaków przetrzymywanych w więzieniach NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej zapadła na najwyższym szczeblu sowieckich władz.

Podjęło ją 5 marca 1940 r. Biuro Polityczne KC WKP(b) na podstawie pisma, które ludowy komisarz spraw wewnętrznych Ławrientij Beria skierował do Stalina. Szef NKWD, oceniając w nim, że wszyscy wymienieni Polacy „są zatwardziałymi, nierokującymi poprawy wrogami władzy sowieckiej”, wnioskował o rozpatrzenie ich spraw w trybie specjalnym, „z zastosowaniem wobec nich najwyższego wymiaru kary – rozstrzelanie”. Dodawał, że sprawy należy rozpatrzyć bez wzywania aresztowanych i bez przedstawiania zarzutów, decyzji o zakończeniu śledztwa i aktu oskarżenia.

Po trwających miesiąc przygotowaniach, 3 kwietnia 1940 r. rozpoczęto likwidację obozu w Kozielsku, a dwa dni później obozów w Starobielsku i Ostaszkowie. Przez następnych sześć tygodni Polacy wywożeni byli z obozów grupami do miejsc kaźni.

Z Kozielska 4 404 osób przewieziono do Katynia i zamordowano strzałami w tył głowy. 3 896 jeńców ze Starobielska zabito w pomieszczeniach NKWD w Charkowie, a ich ciała pogrzebano na przedmieściach miasta w Piatichatkach. 6 287 osób z Ostaszkowa rozstrzelano w gmachu NKWD w Kalininie, obecnie Twer, a pochowano w miejscowości Miednoje. Łącznie zamordowano 14 587 osób.

Spośród jeńców z Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa ocalała grupa 448 osób (według innych źródeł 395). Byli to ci, których przewieziono do utworzonego przez NKWD obozu przejściowego w Pawliszczew Borze, a następnie przetransportowano do Griazowca.

Informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu Niemcy podali 13 kwietnia 1943 r. (to dziś symboliczna rocznica zbrodni).

 

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci święto obchodzone co roku
2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. Z tej okazji dzieci przypomniały sobie swoje ulubione bajki oraz wzięły udział z quizie z zagadkami o bohaterach książek.
Podsumujmy jakie zalety ma czytanie książek: wzbogaca słownictwo, poszerza naszą wiedzę o świecie, relaksuje, bawi, motywuje, uświadamia, poprawia pamięć, uczy dobra i zła, pobudza do myślenia, uczenia się tolerowania odmienności, rozwijanie fantazji.

25 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Z tej okazji jeszcze przed zawieszeniem zajęć w szkole uczniowie klas VI mieli okazję obejrzeć film Tolkien. Już w trakcie zajęć zdalnych dzieci zapoznały się z biografią autora Hobbita i Władcy Pierścieni- Ciekawostki o Tolkienie

• Był twórcą literackich światów z ich własnymi językami, które tworzył, znając ich w rzeczywistości prawie 30. Były wśród nich języki martwe, potrzebne mu jednak do tworzenia własnych języków na potrzeby wykreowanych literackich światów.

Władca Pierścieni powstawał przez 14 lat.

• Tolkien nie był wcale sprawny w obsłudze maszyny do pisania. Mowa nawet w niektórych źródłach o tym, że pisał tylko palcami wskazującymi, powoli wystukując treść. Jest to o tyle szokujące, że na przykład jego Władca Pierścieni liczy tysiące stron.

• Ukazanie się dzieł Tolkiena w nazistowskich Niemczech, ówczesne władze tego kraju obwarowały pytaniem do autora o żydowskie korzenie. Odparł wtedy, że „żałuje, iż nie ma przodków wśród tak utalentowanej nacji, jak Żydzi”.

• Bohater Władcy Pierścieni imieniem Sam, czyli towarzysz Frodo w wyprawie do Mordoru, jest uważany za alter ego Tolkiena.