BIBLIOTEKA

Nauczyciel bibliotekarz: Magdalena Majcherczyk

Godziny pracy biblioteki

Poniedziałek 9.40- 13.40
Wtorek 8.45- 12.50
Środa 11.50- 13.50
Czwartek – zamknięte
Piątek 8.00- 10.50 i 11.35-13.40

W bibliotece jednocześnie mogą przebywać tylko 3 osoby.

REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ 

Regulamin wypożyczania podręczników szkolnych w 2020-2021

KLASYCY POLSKIEJ LITERATURY:

KLASYCY POLSKIEJ LITERATURY- IGNACY KRASICKI 1735- 1801

KLASYCY POLSKIEJ LITERATURY- JULIAN TUWIM 1894- 1953

KLASYCY POLSKIEJ LITERATURY- ALEKSANDER FREDRO 1793-1876

KLASYCY POLSKIEJ LITERATURY- MARIA KONOPNICKA 1842-1910

DZIAŁANIA BIBLIOTEKI W ROKU SZKOLNYM 2020/2021:

ZAJĘCIA DLA NAJMŁODSZYCH W RAMACH TYGODNIA BIBLIOTEK

TYDZIEŃ BIBLIOTEK

DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ

V OGÓLNOPOLSKIE CZYTANIE JEŻYCJADY

ZDJĘCIE JAK OBRAZ- AKCJA MUZEUM NARODOWEGO W WARSZAWIE

LEKCJA BIBLIOTECZNA KLASY PIERWSZEJ Z OKAZJI DNIA JĘZYKA OJCZYSTEGO

100. ROCZNICA URODZIN KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO

WALENTYNKI W BIBLIOTECE

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ

5 LISTOPADA- MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

MĄDRA GŁOWA ZNA PRZYSŁOWIA- UCZNIOWIE KLASY II NA LEKCJI BIBLIOTECZNEJ

SPOTKANIE Z CIEKAWĄ KSIĄŻKĄ

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

400. ROCZNICA ŚMIERCI HETMANA STANISŁAWA ŻÓŁKIEWSKIEGO

29 WRZEŚNIA- OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

100. ROCZNICA BITWY WARSZAWSKIEJ 1920-2020

DZIAŁANIA BIBLIOTEKI W ROKU SZKOLNYM 2019/2020:

KONKURS BIBLIOTECZNY NA PLAKAT O ULUBIONEJ KSIĄŻCE ROZSTRZYGNIĘTY

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

LEKCJA BIBLIOTECZNA W KLASIE II

DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA

Biblioteka szkolna zachęca do udziału w konkursie plastyczno-historycznym „Kartka z przewodnika”.

 Konkurs adresowany jest do klas IV-VIII.

 Uczestnik konkursu:

  • przygotowuje pracę plastyczną zabytkowego obiektu w swojej najbliższej okolicy (format ilustracji A4, technika dowolna płaska umożliwiająca skanowanie prac, w tym i grafika komputerowa)

a także

  • informacje o przedstawionym, zabytkowym obiekcie w swojej najbliższej okolicy (maksymalnie strona A4, czcionka 12)

Prace należy przesyłać do p. Magdaleny Majcherczyk  do 10 lutego. Spośród nadesłanych wybrane zostanie 10 prac, które zostaną przesłane do konkursu ogólnopolskiego.

Polskie święto państwowe obchodzone co roku 13 kwietnia.

Katyń to symbol śmierci polskich oficerów i policjantów II Rzeczypospolitej bestialsko zamordowanych przez sowieckie NKWD (Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych) wiosną 1940 roku. Ich szczątki spoczywają w Katyniu, Miednoje, Charkowie i innych nie znanych dotąd miejscach sowieckiej ziemi. Katyń to rana głęboko tkwiąca w sercach i umysłach wielu tysięcy polskich rodzin dotkniętych tą największą tragedią, jaka wydarzyła się na Wschodzie w okresie II wojny światowej. Katyń to słowo przez wiele lat zakazane, okryte tajemnicą, powodujące wiele żalu i goryczy. To fragment tragicznej polskiej historii XX wieku.

Po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r. w niewoli sowieckiej znalazło się około 250 tys. polskich jeńców, w tym ponad 10 tys. oficerów.

Decyzja o wymordowaniu polskich jeńców wojennych z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz Polaków przetrzymywanych w więzieniach NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej zapadła na najwyższym szczeblu sowieckich władz.

Podjęło ją 5 marca 1940 r. Biuro Polityczne KC WKP(b) na podstawie pisma, które ludowy komisarz spraw wewnętrznych Ławrientij Beria skierował do Stalina. Szef NKWD, oceniając w nim, że wszyscy wymienieni Polacy „są zatwardziałymi, nierokującymi poprawy wrogami władzy sowieckiej”, wnioskował o rozpatrzenie ich spraw w trybie specjalnym, „z zastosowaniem wobec nich najwyższego wymiaru kary – rozstrzelanie”. Dodawał, że sprawy należy rozpatrzyć bez wzywania aresztowanych i bez przedstawiania zarzutów, decyzji o zakończeniu śledztwa i aktu oskarżenia.

Po trwających miesiąc przygotowaniach, 3 kwietnia 1940 r. rozpoczęto likwidację obozu w Kozielsku, a dwa dni później obozów w Starobielsku i Ostaszkowie. Przez następnych sześć tygodni Polacy wywożeni byli z obozów grupami do miejsc kaźni.

Z Kozielska 4 404 osób przewieziono do Katynia i zamordowano strzałami w tył głowy. 3 896 jeńców ze Starobielska zabito w pomieszczeniach NKWD w Charkowie, a ich ciała pogrzebano na przedmieściach miasta w Piatichatkach. 6 287 osób z Ostaszkowa rozstrzelano w gmachu NKWD w Kalininie, obecnie Twer, a pochowano w miejscowości Miednoje. Łącznie zamordowano 14 587 osób.

Spośród jeńców z Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa ocalała grupa 448 osób (według innych źródeł 395). Byli to ci, których przewieziono do utworzonego przez NKWD obozu przejściowego w Pawliszczew Borze, a następnie przetransportowano do Griazowca.

Informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu Niemcy podali 13 kwietnia 1943 r. (to dziś symboliczna rocznica zbrodni).

 

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci święto obchodzone co roku
2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. Z tej okazji dzieci przypomniały sobie swoje ulubione bajki oraz wzięły udział z quizie z zagadkami o bohaterach książek.
Podsumujmy jakie zalety ma czytanie książek: wzbogaca słownictwo, poszerza naszą wiedzę o świecie, relaksuje, bawi, motywuje, uświadamia, poprawia pamięć, uczy dobra i zła, pobudza do myślenia, uczenia się tolerowania odmienności, rozwijanie fantazji.

25 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Z tej okazji jeszcze przed zawieszeniem zajęć w szkole uczniowie klas VI mieli okazję obejrzeć film Tolkien. Już w trakcie zajęć zdalnych dzieci zapoznały się z biografią autora Hobbita i Władcy Pierścieni- Ciekawostki o Tolkienie

• Był twórcą literackich światów z ich własnymi językami, które tworzył, znając ich w rzeczywistości prawie 30. Były wśród nich języki martwe, potrzebne mu jednak do tworzenia własnych języków na potrzeby wykreowanych literackich światów.

Władca Pierścieni powstawał przez 14 lat.

• Tolkien nie był wcale sprawny w obsłudze maszyny do pisania. Mowa nawet w niektórych źródłach o tym, że pisał tylko palcami wskazującymi, powoli wystukując treść. Jest to o tyle szokujące, że na przykład jego Władca Pierścieni liczy tysiące stron.

• Ukazanie się dzieł Tolkiena w nazistowskich Niemczech, ówczesne władze tego kraju obwarowały pytaniem do autora o żydowskie korzenie. Odparł wtedy, że „żałuje, iż nie ma przodków wśród tak utalentowanej nacji, jak Żydzi”.

• Bohater Władcy Pierścieni imieniem Sam, czyli towarzysz Frodo w wyprawie do Mordoru, jest uważany za alter ego Tolkiena.