ZNAJDŹ WŁAŚCIWE ROZWIĄZANIE
Program profilaktyki palenia tytoniu
dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej
Program jest kontynuacją działań edukacyjnych w ramach rządowego Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstwa Palenia Tytoniu.
Cel główny programu:
Zapobieganie paleniu tytoniu wśród uczniów starszych klas szkół podstawowych.
Cele szczegółowe:
- zwiększenie wiedzy w zakresie szkodliwości dymu tytoniowego
- zwiększenie świadomości na temat zagrożeń płynących z czynnego i biernego tytoniu
- kształtowanie umiejętności dbania o zdrowie własne i swoich bliskich
- kształtowanie postaw asertywnych związanych z funkcjonowaniem w społeczeństwie, w tym unikanie zachowań ryzykownych dla zdrowia.
Założenia programu:
Przeprowadzenie pięciu zajęć warsztatowych o tematyce:
- poznajmy się bliżej
- laboratorium ciała
- naucz się mówić „nie”
- znajdź właściwe rozwiązanie
- uwierz w siebie.
Program wprowadzony został do szkół woj. małopolskiego w roku szkolnym 2010/2011. W bieżącym roku szkolnym realizowana jest VIII edycja programu.
W każdym roku szkolnym wielokrotnie podejmujemy temat zagrożenia jakie niesie za sobą palenie papierosów np. podczas lekcji wychowawczych, zajęć wychowania do życia w rodzinie, ale także podczas innych wydarzeń takich jak: „Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu” oraz „Światowy Dzień bez Tytoniu”
Z okazji obchodów „Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu” o szkodliwości palenia i zagrożeniach zdrowotnych związanych z tym nałogiem przypominała gazetka SK PCK, plakaty, hasła antynikotynowe oraz materiały edukacyjne zamieszczone na stronie internetowej szkoły.
Uczniowie klas IV – VIII na godzinach wychowawczych wraz z wychowawcami zajmowali się tematyką uzależnienia od nikotyny.
Kolejną okazją do zajęcia się tą tematyką był 31 maja z okazji obchodów Światowego Dnia Bez Papierosa. Na holu szkoły zawisła gazetka z hasłami antynikotynowymi i zachęcającymi do prowadzenia zdrowego stylu życia, uczniowie przygotowali plakaty, a dzieci wykonały kredami na boisku szkolnym kolorowy plakat z hasłami antynikotynowymi. Wolontariusze SK PCK edukowali uczniów i prowadzili dla dzieci aktywne zajęcia na świeżym powietrzu podczas przerw.
Wychowawcy każdej z klas biorących udział w programie, nauczyciel przyrody, biologii i WDŻ higienistka szkolna oraz pedagog szkolny przeprowadzali pogadanki, zajęcia oraz warsztaty edukacyjne z uczniami, poświęcone zwiększeniu wiedzy w zakresie szkodliwości dymu tytoniowego, kształtowaniu umiejętności dbania o zdrowie własne i swoich bliskich, radzenia sobie w sytuacjach stresowych oraz postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia.
Uczniowie uczestniczyli w rożnego rodzaju projektach, programach prozdrowotnych i profilaktycznych, zajęciach sportowych, zajęciach dodatkowych rozwijających ich zainteresowania, wycieczkach, spotkaniach klasowych i szkolnych, pokazach, spotkaniach z interesującymi ludźmi, konkursach, olimpiadach, zawodach sportowych, akcjach charytatywnych, imprezach szkolnych i poza szkolnych, co w wymierny sposób wpływa na podniesienie ich samooceny, poszerzenie wiedzy o zagrożeniach, zagospodarowuje ich czas wolny i w skuteczny sposób minimalizuje podejmowanie zachowań ryzykownych.
„Znajdź właściwe rozwiązanie” to program skorelowany ze Szkolnym Programem Wychowawczo – Profilaktycznym zarówno pod kątem potrzeb uczniów, jak i rodziców. Młodzież chętnie uczestniczy w jego realizacji.