LUDZIE LUDZIOM ZGOTOWALI TEN LOS- WIZYTA UCZNIÓW KLASY VIII W MUZEUM AUSCHWITZ- BIRKENAU

Ludzie ludziom zgotowali ten los”

12 listopada 2024r. uczniowie klasy 8 udali się do Muzeum Auschwitz-Birkenau. Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z historią naszego kraju a przede wszystkim poznanie miejsca, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni na Żydach, Polakach, Romach i innych narodowościach.

        Na początku zwiedzania przekroczyliśmy bramę obozu z napisem „Arbeit macht frei”. Nie sądziliśmy wówczas, że zobaczymy tam tak wiele dokumentów, zdjęć więźniów, map, a także przedmiotów codziennego użytku (ubranek dla dzieci, pasiaków, bagaży i butów zabranych ofiarom hitlerowskich zbrodni) Był to bardzo smutny i poruszający widok. Ważnym miejscem była ściana śmierci. W milczeniu, cichej modlitwie oddaliśmy hołd wszystkim ludziom, którzy zginęli, bo ktoś stwierdził, że są bezwartościowi, bo nie zasługują na życie. Przewodnik pokazał nam również celę śmierci św. Maksymiliana Kolbe.

Z kolei w Brzezince uczniowie mogli zobaczyć ruiny po barakach, ruiny komór gazowych z krematoriami oraz pomnik ofiar. Niezwykle wzruszający był widok rysunków dzieci bawiących się zabawkami na ścianach jednego z baraków. Dzieci przebywające w obozie nigdy nie doświadczyły beztroskiej zabawy.

Po zwiedzaniu udaliśmy się na warsztaty do Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz. Tematem spotkania była „Historia zapisana w przedmiotach”. Uczniowie zastanawiali się, jakie informacje można „wyczytać” z muzealnych eksponatów, a następnie poznali historie osób, do których należały te przedmioty. Pani edukator przybliżyła także cele i zakres prac konserwatorów pracujących w muzeum.

Wyjazd ten był ważną lekcją uświadamiającą wymiar ludzkiego okrucieństwa, ale także nadziei, bo mimo wszystko w tych warunkach ludzie potrafili zdobyć się na dobro. Usłyszeliśmy także historie okolicznych mieszkańców, którzy z narażeniem życia swojego i swoich bliskich nieśli pomoc więźniom. Dziś możemy tylko pamiętać o tej straszliwej zbrodni i szanować każdego człowieka, bez względu na religię, wygląd, pochodzenie.

Z całą pewnością młodzież zapamięta na długo ten wyjazd.