Julian Tuwim – to jeden z najwybitniejszych polskich poetów. Urodził się 13 września 1894 w Łodzi, zm. 27 grudnia 1953 w Zakopanem. Był współzałożycielem kabaretu literackiego „Pod Picadorem” i grupy poetyckiej „Skamander”. Współpracował z tygodnikiem „Wiadomości Literackie”.
Julian Tuwim w swojej twórczości podpisywał się ponad czterdziestoma pseudonimami m.in. Oldlen, Tuvim, Schyzio Frenik, Jan Wim, Pikador, Roch Pekiński, Owóż, Czyliżem, Atoli, Wszak, On-że, Schyzio-Frenik, Folcio-Berżer, Mulek Róż, Gibz i Marmureg, Peer, Tik, Mik i Optyk, Quis, Korek i Amorek, Dr Jodocus, Dr Moraviglio, Dr Pietraszek, dr Zajączkowski, Dyzio, T. Slaz, Teofil, Torreador, Sigma, Twardzioch, St. Brzost, Jerzy Wł. Urbański, Robert Galant, Alcybiades Kminek, Ariostefanes, Old Ack, Julian Rozbij Tuwicki, Zenon Pseudeck, Fra Filippo Sconoppi, Harryman, I. Dem, Ikacy Ikacewicz początkujący poeta, Barbiere di Varsavia, Prof. Baltazar Dziwacki, Profesor Ptaszek, Edumion, Stary małpiarz, Tandal Endymion, Zenon Pseudeckq, Madam Ickiewicz.
Uczęszczał do męskiego gimnazjum. W szkole nie wykazywał zainteresowania przedmiotami ścisłymi przez co musiał nawet powtarzać klasę. Zadebiutował w 1911 roku przedkładając wiersze Leopolda Staffa na język esperanto. W 1913 w Kurierze Warszawskim opublikowano jego wiersz „Prośba”.
Tuwim studiował prawo o polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Studiów tych jednak nie dokończył. W czasie wojny polsko-bolszewickiej pracował w Biurze Prasowym naczelnego wodza Józefa Piłsudskiego. Był jednym z założycieli Związku Artystów i Kompozytorów Scenicznych (ZAiKS).
Po 1 września 1939 wyemigrował przez Rumunię, Włochy do Francji Wspólnie z Janem Lechoniem, Antonim Słonimskim, Kazimierzem Wierzyńskim oraz Mieczysławem Grydzewskim (określanymi jako poeci satelici) spotykali się w paryskiej kawiarni Cefe de la Regence. Po klęsce Francji wyjechał do Lizbony, następnie do Rio de Janeiro aż w końcu zamieszkał w Nowym Jorku. Po wojnie wrócił do ojczyzny, gdzie został okrzyknięty przez nowe władze poetą państwowym. Był autorem tekstów kabaretowych, rewiowych i librecistą oraz autorem tekstów politycznych.
Najsłynniejsze utwory Juliana Tuwima:
- Lokomotywa,
- Rzepka,
- Bambo,
- Sokrates tańczący,
- Kwiaty polskie.
Jeden z najpopularniejszych wierszy poety do posłuchania: https://www.youtube.com/watch?v=sp-hXpPD4BU