INFORMACJE O PROGRAMIE LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

 Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów. 

W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Sprzęt będzie wykorzystywany podczas co tygodniowych zajęć: informatycznych, matematycznych, językowych, przyrodniczych oraz edukacji wczesnoszkolnej.

Samorządowy Zespół Szkół w Bobrku w ramach programu Laboratoria Przyszłości otrzymała wsparcie w postaci środków finansowych w łącznej wysokości 60 000 zł.

W ramach programu Laboratoria Przyszłości został zakupiony sprzęt:

 1. Okulary VR wirtualne laboratorium przedmiotowe ClassVR Premium VRP8
 2. Licencja – 5 lat dostęp do portalu wirtualnych lekcji ClassVR
 3. Kostka VR do poruszania elementami 3D – rozszerzona rzeczywistość
 4. Drukarka 3D Flashforge Adventurer EDU Lite z kursem Tinkercad
 5. Zestaw elementów dodatkowych do drukarki 3D FlashForge Adventurer 3 z filamentami
 6. Mikroskop Delta Optical Genetic Pro Bino z kamerą
 7. Mikrokontroler Arduino zestaw
 8. Statyw do aparatu i kamery
 9. Stacja lutownicza HOT AIR z grotem 2w1
 10. Zestaw lamp światła ciągłego GlareOne
 11. Aparat fotograficzny Sony RX100 III
 12. Gimbal do aparatu fotograficznego i kamery
 13. Mikrofon kierunkowy Saramonic Vmic-Mini
 14. Mikroport Saramonic Blink 500 B1
 15. Laptop Acer Extensa 15 EX215-22 15.6″ FHD / Ryzen™ 3 3250U / 4 GB / 256 GB SSD / Win 10 Pro EDU NX.EG9EP.009