KALENDARZ ŚWIĄT NIETYPOWYCH- Ogólnopolski Projekt Edukacyjny realizowany w przedszkolu

KALENDARZ ŚWIĄT NIETYPOWYCH
OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY

Cel główny: Wszechstronny rozwój dzieci w wieku przedszkolnym poprzez stwarzanie
sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia, rozwijaniu aktywności twórczej
u dzieci pozwalające na kreatywne działania.
Cel ogólny:
– uatrakcyjnienie pracy z dziećmi,
– przeżywanie uroczystości przedszkolnej
– budzenie i wyzwalanie spontanicznej radości poprzez zabawę,
– rozwijanie empatii wśród dzieci, uwrażliwienie na potrzeby innych,
– wyzwalanie w przedszkolakach pozytywnych uczuć, myślenia, wzmacniania
poczucia własnej wartości,
– eliminowanie stresu, napięcia oraz niepożądanych zachowań,
Cele szczegółowe:
Dziecko:
– chętnie uczestniczy w uroczystościach przedszkolnych i zabawach,
– współpracuje z innymi dziećmi,
– twórczo i z zaangażowaniem bierze udział w proponowanych działaniach,
– jest koleżeńskie, miłe dla innych dzieci,
– wesoło i swobodnie bawi się przy muzyce.

Termin realizacji: 01.10.2022r. – 31.05.2023r.


KWIECIEŃ- DZIEŃ ZIEMI

Co prawda Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia, ale w naszym przedszkolu był to Tydzień Ziemi. W tym czasie przedszkolaki przypomniały sobie zasady segregowania śmieci oraz dzieliły się pomysłami, jak można dbać o naszą planetę, aby służyła jeszcze wielu pokoleniom. Powstały piękne prace plastyczne z tej okazji. 

——————————————————————————————————————–

LUTY- DZIEŃ DINOZAURA

27 lutego obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Dinozaura. To święto bardzo lubiane przez dzieci. Przedszkolaki o tych prehistorycznych gadach wiedzą bardzo dużo i potrafią wymienić nawet  skomplikowane nazwy.

Dzieci obejrzały film edukacyjny o tym jak żyły i jak wyginęły dinozaury, a następnie podczas zajęć sensorycznych odbijały dinozaury w masie solnej oraz odszukiwały je w kaszy. Kiedy masa solna wyschnie powstaną „prehistoryczne skamieliny” ze śladami dinozaurów. 

——————————————————————————————————————–

LUTY- DZIEŃ KOTA

17 lutego, w Dzień Kota, uczniowie uczęszczający na zajęcia teatralne zaprosili dzieci z przedszkolna na przedstawienie. Tematem oczywiście była najsłynniejsza kotka – Kicia Kocia. Dla młodych aktorów był to debiut sceniczny, gdyż nasze koło teatralne działa od niedawna. Uczniowie sami wymyślili temat przedstawienia, przygotowali scenografię i kostiumy. Była trema, ale poradzili sobie z nią. Po przedstawieniu rozpierała ich duma. A to dopiero początek ich aktorskich działań.

——————————————————————————————————————–

STYCZEŃ- DZIEŃ LEGO

28 stycznia obchodziliśmy Dzień LEGO. LEGO, to najpopularniejsze klocki na świecie, które wymyślił duński cieśla Ole Kirk Christiansen. W 2023 roku mija 65 lat od opatentowania pomysłu na LEGO. W naszym przedszkolu bawimy się wersją DUPLO. A tak świętowaliśmy Dzień LEGO. 

——————————————————————————————————————–

GRUDZIEŃ- MIKOŁAJKI

6 grudnia nasze przedszkole odwiedził Mikołaj. Czekaliśmy na niego cierpliwie cały rok. Nasz niezwykły gość chwilkę u nas odpoczął, wysłuchał wierszyków i piosenek, które dla niego przygotowaliśmy, rozdał prezenty i wyruszył w dalszą podróż, aby wszystkie dzieci zostały obdarowane. 

——————————————————————————————————————–

LISTOPAD- DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada swoje święto ma ulubiona zabawka dzieci- pluszowy miś. Z tej okazji nasze przedszkole zostało… zmisiowane!Odwiedziła nas pani Asia ze szkolnej biblioteki i przeczytała nam ciekawe historie o różnych misiach- poznaliśmy między innymi niedźwiedzia Wojtka, który był żołnierzem. Dowiedzieliśmy się także skąd się wzięło Święto Pluszowego Misia, a na tablicy interaktywnej rozwiązywaliśmy misiowe zadania i quizy. Każde dziecko dostało od pani Asi misia wyciętego z papieru i mogło go dowolnie ozdobić. 

——————————————————————————————————————–

PAŹDZIERNIK- DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

13 października przedszkolaki ze starszych grup uczestniczyły w akademii przygotowanej przez uczniów z klasy I i II z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

——————————————————————————————————————–

PAŹDZIERNIK- DZIEŃ DRZEWA 

10 października obchodzimy Dzień Drzewa.

Z tej okazji przedszkolaki poznały wiele ciekawostek o drzewach- ile lat mają najstarsze na świecie okazy, ile produkują tlenu, dlaczego są tak ważne dla ludzi i jakie są najpopularniejsze drzewa w Polsce. Dzieci rozpoznawały także liście i owoce różnych drzew. Zwieńczeniem tego dnia było wykonanie prac plastycznych z drzewem w roli głównej.