KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY- Ogólnopolski ekologiczny program edukacyjny dla przedszkoli oraz klas I-III 2021/2022

Kubusiowi Przyjaciele Natury”
Ogólnopolski ekologiczny program edukacyjny
dla przedszkoli oraz klas I-III

Kubusiowi Przyjaciele Natury” to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli oraz od 2019 roku również dla szkół podstawowych (klasy I-III) poświęcony tematyce ekologicznej, organizowany przez markę Kubuś.

Jego celem jest proekologiczna edukacja dzieci i zachęcenie je do ruchu już od najmłodszych lat. Dzieci wezmą udział w zajęciach tematycznych, podczas których nauczą się troszczyć o środowisko naturalne, poznają podstawowe zasady ekologii i dowiedzą, dlaczego warto jeść owoce i warzywa oraz poznają korzyści płynące z ruchu.

W ramach realizacji programu, najmłodsi poznają zasady dbania o środowisko naturalne, aktywnego wypoczynku i odżywiania. Nauczą się segregować odpady, wybierać odpowiednie formy ruchu oraz rozpoznawać korzyści jakie płyną ze spożywania warzyw i owoców. Poznają podstawowe zasady ekonomii i oszczędzania oraz ich wpływ na środowisko.

——————————————————————————————————————–

TEMAT PIERWSZY: Dbam o rośliny i zwierzęta, nawet te najmniejsze.
W LESIE.

Natura jest wszędzie wokół nas. Otacza nas i zachwyca. Koi zmysły krajobrazami, kolorami, dźwiękami i zapachami, a przebywanie na jej łonie pozwala nabrać sił, odetchnąć i oczyścić umysł. Jesteśmy jej częścią i jednocześnie mamy na nią największy wpływ. 

Realizując pierwszy temat programu „Kubusiowi przyjaciele natury”, dzieci z grupy Tropiciele dowiedziały się jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne, o rośliny i zwierzęta. Na początku przedszkolaki wysłuchały listu od Kubusia, który wraz z wilczkiem Łapinkiem poprosił dzieci o pomoc, ponieważ ludzie coraz mniej dbają o las i jego mieszkańców, zaśmiecają środowisko, wycinają drzewa, palą ogniska w miejscach niedozwolonych, hałasują płosząc tym zwierzaki. Następnie dzieci obejrzały film edukacyjny, z którego dowiedziały się, że każde nawet najmniejsze stworzenie jest potrzebne naturze i spełnia jakąś rolę. Dzieci wspólnie opracowały kodeks zachowania w lesie i rozwiązały zadania, które przygotował Kubuś, zdobywając odznakę EKOEMPATIA. Pojęcie EKOEMPATIA jest przewodnim hasłem tegorocznej edycji programu i ma na celu uwrażliwianie dzieci na obcowanie z naturą i jej kondycję. 

——————————————————————————————————————–

TEMAT DRUGI: Dbam o aktywność fizyczną.
W PARKU.

Scenariusz drugi skupiony był wokół aktywności fizycznej i dbania o swoją kondycję. Wiewiórka Ruda Kitka zwróciła uwagę dzieci na problem spędzania czasu wolnego przed ekranami telewizrów, tabletów i smartfonów. Dzieci wspólnie zastanawiały się, jak aktywnie można spędzić czas angażując także rodziców i rodzeństwo. Przed wykonaniem kart pracy z zadaniami przygotowanymi przez Kubusia dzieci ćwiczyły wykorzystując kostkę ruchową. Za wykonane zadania wszyscy otrzymali odznakę ZWINNOŚĆ.

——————————————————————————————————————–

TEMAT TRZECI: Dbam o siebie i jem warzywa i owoce.
W OGRODZIE.

Po zrealizowaniu tematu numer trzy dzieci wzbogaciły swoją wiedzę dotyczącą witamin i ich roli w naszym organiźmie. Dowiedziały się jakie produkty żywnościowe są bogate w witaminy i minerały potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Po wykonaniu zadań otrzymały odznakę PRACOWITOŚĆ.