KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY- Ogólnopolski ekologiczny program edukacyjny dla przedszkoli oraz klas I-III 2021/2022

Kubusiowi Przyjaciele Natury”
Ogólnopolski ekologiczny program edukacyjny
dla przedszkoli oraz klas I-III

Kubusiowi Przyjaciele Natury” to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli oraz od 2019 roku również dla szkół podstawowych (klasy I-III) poświęcony tematyce ekologicznej, organizowany przez markę Kubuś.

Jego celem jest proekologiczna edukacja dzieci i zachęcenie je do ruchu już od najmłodszych lat. Dzieci wezmą udział w zajęciach tematycznych, podczas których nauczą się troszczyć o środowisko naturalne, poznają podstawowe zasady ekologii i dowiedzą, dlaczego warto jeść owoce i warzywa oraz poznają korzyści płynące z ruchu.

W ramach realizacji programu, najmłodsi poznają zasady dbania o środowisko naturalne, aktywnego wypoczynku i odżywiania. Nauczą się segregować odpady, wybierać odpowiednie formy ruchu oraz rozpoznawać korzyści jakie płyną ze spożywania warzyw i owoców. Poznają podstawowe zasady ekonomii i oszczędzania oraz ich wpływ na środowisko.

——————————————————————————————————————–

TEMAT PIERWSZY: Dbam o rośliny i zwierzęta, nawet te najmniejsze.
W LESIE.

Natura jest wszędzie wokół nas. Otacza nas i zachwyca. Koi zmysły krajobrazami, kolorami, dźwiękami i zapachami, a przebywanie na jej łonie pozwala nabrać sił, odetchnąć i oczyścić umysł. Jesteśmy jej częścią i jednocześnie mamy na nią największy wpływ. 

Realizując pierwszy temat programu „Kubusiowi przyjaciele natury”, dzieci z grupy Tropiciele dowiedziały się jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne, o rośliny i zwierzęta. Na początku przedszkolaki wysłuchały listu od Kubusia, który wraz z wilczkiem Łapinkiem poprosił dzieci o pomoc, ponieważ ludzie coraz mniej dbają o las i jego mieszkańców, zaśmiecają środowisko, wycinają drzewa, palą ogniska w miejscach niedozwolonych, hałasują płosząc tym zwierzaki. Następnie dzieci obejrzały film edukacyjny, z którego dowiedziały się, że każde nawet najmniejsze stworzenie jest potrzebne naturze i spełnia jakąś rolę. Dzieci wspólnie opracowały kodeks zachowania w lesie i rozwiązały zadania, które przygotował Kubuś, zdobywając odznakę EKOEMPATIA. Pojęcie EKOEMPATIA jest przewodnim hasłem tegorocznej edycji programu i ma na celu uwrażliwianie dzieci na obcowanie z naturą i jej kondycję. 

——————————————————————————————————————–

TEMAT DRUGI: Dbam o aktywność fizyczną.
W PARKU.

Scenariusz drugi skupiony był wokół aktywności fizycznej i dbania o swoją kondycję. Wiewiórka Ruda Kitka zwróciła uwagę dzieci na problem spędzania czasu wolnego przed ekranami telewizrów, tabletów i smartfonów. Dzieci wspólnie zastanawiały się, jak aktywnie można spędzić czas angażując także rodziców i rodzeństwo. Przed wykonaniem kart pracy z zadaniami przygotowanymi przez Kubusia dzieci ćwiczyły wykorzystując kostkę ruchową. Za wykonane zadania wszyscy otrzymali odznakę ZWINNOŚĆ.

——————————————————————————————————————–

TEMAT TRZECI: Dbam o siebie i jem warzywa i owoce.
W OGRODZIE.

Po zrealizowaniu tematu numer trzy dzieci wzbogaciły swoją wiedzę dotyczącą witamin i ich roli w naszym organiźmie. Dowiedziały się jakie produkty żywnościowe są bogate w witaminy i minerały potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Po wykonaniu zadań otrzymały odznakę PRACOWITOŚĆ.

——————————————————————————————————————–

W tym roku szkolnym uczniowie klasy trzeciej po raz kolejny przenieśli się z Kubusiem w świat wyobraźni. Przeżywając rozmaite przygody, dzieci poznały rośliny i zwierzęta, uczyły się szacunku do przyrody oraz poznały podstawowe zasady ekologii. Nasze zajęcia uatrakcyjniały filmy edukacyjne, audiobooki oraz różnorodne karty pracy. Rozwijały kreatywność, samodzielne myślenie oraz pozwoliły przyswoić wiedze. Po zakończeniu programu nasza szkołą otrzymała certyfikat „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.

TEMAT TRZECI: Dbam o siebie i jem warzywa i owoce.
W OGRODZIE.

Podczas zajęć uczniowie utrwalili wiedzę na temat korzyści i zalet jakie ma spożywanie warzyw i owoców. Jakich składników i witamin należy dostarczyć organizmowi, żeby nasze ciało było zdrowe i prawidłowo się rozwijało. Uczniowie potrafili odpowiedzieć na pytanie: „Skąd się biorą owoce?” Na zakończenie zajęć wspólnie oglądaliśmy film „Bo bieganie i skakanie, to energii wyzwalanie”. Za dobrze wykonaną pracę wszyscy otrzymali odznakę PRACOWITOŚĆ.

——————————————————————————————————————–

TEMAT DRUGI: Dbam o segragację śmieci i tworzę z nich coś nowego.
NAD MORZEM.

Dzieci poznały ekologiczny sposób wyrzucania śmieci. Poprzez praktyczne działanie uczyły się sposobów segregacji odpadów – znają rodzaje odpadów i kolory pojemników.

Obejrzały film „Segreguj śmieci. Co, gdzie i po co wyrzucamy” oraz starały się zrozumieć, dlaczego śmieci są groźnym dla środowiska odpadem i co można z nich zrobić, żeby mniej szkodziły środowisku.

Na zakończenie zajęć otrzymały odznakę ODPOWIEDZIALNOŚĆ.

——————————————————————————————————————–

TEMAT TRZECI: Dbam o powietrze.
W MIEŚCIE.

Kolejnym zadaniem w ramach programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” było przeprowadzenie zajęć edukacyjnych „W mieście. Dbam o powietrze”. Głównym celem zajęć było uświadomienie dzieci jak i dlaczego powstaje smog oraz  co ludzie powinni robić, aby powietrze było mniej zanieczyszczone. Następnie dzieci obejrzały film „To się podwójnie opłaca”. Dowiedziały się jakie są przyczyny  oraz w jaki sposób można zapobiec powstawaniu smogu. W związku z tym otrzymały kolejną odznakę SPOSTRZEGAWCZOŚĆ.