JAK BEZPIECZNIE POMAGAĆ W CZASIE EPIDEMII

 

Jak bezpiecznie pomagać w czasie epidemii?

Epidemia koronawirusa wywróciła nasze życie do góry nogami. Zamknięte urzędy i szkoły, ograniczenia w przemieszczaniu się, ludzie tracący pracę i źródło utrzymania dla swoich rodzin – to nasza nowa rzeczywistość. Jednak nawet w tym trudnym czasie wiele osób okazuje solidarność i niesie innym pomoc. Poniżej przedstawiamy zbiór prostych wskazówek, jak mądrze i bezpiecznie pomagać, zarówno zostając w domu, jak i z niego wychodząc.

POMÓŻ, ZOSTAJĄC W DOMU

Nawet siedząc w czterech ścianach, możesz pomagać!

Pierwszym, najważniejszym krokiem w walce z koronawirusem jest ograniczenie kontaktów z innymi. Wirus może czyhać na klamce, przycisku windy czy produktach w sklepie. Wychodząc na zewnątrz, możesz też nieświadomie zainfekować inną osobę albo się od niej zarazić – brak objawów nie oznacza bowiem, że nie jesteście nosicielami. Jeśli więc tylko możesz, nie wychodź. Zostając w domu, chronisz siebie i innych.

  • Wesprzyj finansowo organizacje pomocowe

Możesz wesprzeć organizacje lub instytucje profesjonalnie zajmujące się opieką nad osobami z grupy zwiększonego ryzyka – w ten sposób nie tylko pomożesz potrzebującym, lecz także przyczynisz się do ochrony zagrożonych w czasie społecznej kwarantanny miejsc pracy. 

  • Wesprzyj szpitale

Możesz bezpośrednio wesprzeć szpitale, które w ostatnich tygodniach mierzą się z brakiem najpotrzebniejszych dóbr. 

  • Wesprzyj firmy, które pomagają innym

Wiele restauracji w czasie epidemii włącza się w akcje niesienia pomocy, np. zapewniając posiłki ludziom w trudnej sytuacji materialnej i/lub personelowi medycznemu. 

  • Dziel się swoimi talentami

W czasie epidemii możesz, korzystając z Internetu, udzielać darmowych korepetycji albo pomagać dzieciom w odrabianiu lekcji. 

  • Szyj maseczki

Maseczki ochronne stały się trudno dostępnym towarem, bez którego ciężko wyobrazić sobie walkę z epidemią. 

  • Bądź w kontakcie

To, że trzeba unikać spotkań na żywo, nie oznacza, że nie możesz być w kontakcie telefonicznym lub internetowym ze swoimi znajomymi, przyjaciółmi i rodziną, a zwłaszcza babciami i dziadkami. 

POMÓŻ, WYCHODZĄC Z DOMU

Niektórych rzeczy nie da się zrobić zdalnie.

Ostatnie tygodnie pokazały, jak wiele jest możliwości pomagania i jak bardzo kreatywni jesteśmy, niosąc innym wsparcie. 

  • Pomagaj w grupie

Niezależnie od miejsca, w którym mieszkasz, na pewno jest wiele możliwości pomagania w większej grupie – sformalizowanej albo nieformalnej, np. sąsiedzkiej.

  • Pomagaj na własną rękę

Jeśli nie chcesz działać zespołowo, a wolisz samodzielnie wyjść naprzeciw potrzebom swoich sąsiadów i znajomych z grupy zwiększonego ryzyka lub objętych kwarantanną – też możesz to zrobić.

Pomagaj lokalnie

Najlepiej osobom z Twojej okolicy, mieszkającym najbliżej Twojego domu.

Pomagaj naprawdę potrzebującym

Udzielaj pomocy tym osobom, które tego naprawdę potrzebują: są w grupie zwiększonego ryzyka, są w podeszłym wieku, są na kwarantannie. Mimo wszystko ryzykujesz swoim zdrowiem, więc upewnij się, kogo wspierasz.

Pomagaj ograniczonej liczbie osób

Wspieraj optymalnie jedną osobę na raz – dla niej to będzie realna pomoc, a dla Was obojga mniejsze ryzyko przenoszenia wirusa.

Pomagaj, jeśli chcesz

Masz prawo odmówić udzielenia wsparcia bez podania przyczyny. To Twoje prawo, dlatego jeśli czujesz, że potrzebujesz z niego skorzystać – zakończ współpracę. Jasno to jednak zakomunikuj, by osoba potrzebująca pomocy mogła zacząć szukać wsparcia w innych miejscach.

Pomagaj z empatią

Bądź wrażliwy/-a na osobę, którą wspierasz. Każdy z nas odczuwa niepokój związany z obecną sytuacją. Osoby, które potrzebują pomocy, to często seniorzy i seniorki, osoby chore, osłabione lub po prostu silnie przeżywające izolację. Warto zadbać o ich poczucie bezpieczeństwa i być wrażliwym na ich potrzeby.

Pomagaj, szanując prywatność

Od osoby, której pomagasz, możesz otrzymać numer telefonu albo inne dane potrzebne do udzielenia pomocy tylko za jej wyraźną zgodą. Bardzo ważne, aby ją zapewnić, że tylko Ty będziesz się z nią kontaktować i wyłącznie w sprawach dotyczących zakresu pomocy.

Pomagaj za darmo

Od osób, którym się pomaga, nie wolno żądać żadnego wynagrodzenia. Ze względów bezpieczeństwa lepiej też nie przyjmować żadnej innej formy wdzięczności, np. podarunku.

Pomagaj z domu