AKCJA „KUP PAN SZCZOTKĘ!” ZAKOŃCZONA SUKCESEM

Szkolne Koło PCK włączyło się w tym roku do akcji „Kup Pan Szczotkę” prowadzoną przez Fundację Redemptoris Missio z Poznania. Końcem stycznia 2020 roku przeprowadziliśmy zbiórkę szczoteczek i past do zębów dla dzieci z Afryki.

W miejscowości Abong-Mbang w Kamerunie od dziewięciu lat pod o czujnym okiem polskiej pielęgniarki Siostry Nazariuszy Żuczek działa polski gabinet stomatologiczny. W ramach projektu „Dentysta w Afryce” polscy stomatolodzy leczą tam zęby miejscowej ludności. Dentyści, jak sami żartobliwie podkreślają, w swoim zawodzie „nie mają w Kamerunie żadnej konkurencji”. W promieniu 200 km od ich gabinetu nie ma ani jednego stomatologa. Ich rolę spełniają tzw. „wyrywacze zębów” i szamani. Popularnymi metodami leczenia bólu zębów jest kładzenie rozżarzonego węgla lub polewanie bolącego zęba kwasem z akumulatora.
Aby zapobiec tym problemom, polscy misjonarze w prowadzonych przez siebie szkołach wprowadzili naukę szczotkowania zębów. W kameruńskich sklepikach można nabyć szczoteczki, ale niewielu ludzi wie do czego one służą. Nawyków higienicznych najłatwiej nauczyć dzieci. Codziennie na przerwie dzieci wychodzą ze swoimi szczoteczkami ze szkół i szorują zęby. Kiedy przychodzi koniec roku szkolnego dostają swoje szczoteczki do domu. To dla tych dzieci wielka radość i duma, że w swojej szkole na przerwach myją zęby. Wiedzą, że dzięki temu w przyszłości będą mogły szczycić się pięknym uśmiechem. 

Dziękujemy bardzo Wszystkim, którzy w naszej szkole włączyli się w tę akcję.

                                                                                                                     Szkolne Koło PCK