DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK

Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest 8 maja od 1985 roku. Święto, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek (8-15 maja).

Ciekawostki o bibliotekach:

  • Największą biblioteką na świcie jest Biblioteka Kongresu w Waszyngtonie. Półki z materiałami bibliotecznymi zajmują łącznie 850 km, a księgozbiór liczy 29 mln egzemplarzy.
  • Jedną z najmniejszych książek na świecie jest japońska mini książka zatytułowana Shiki no Kusabana (kwiaty pór roku). Zawiera nazwy i czarno-białe ilustracje japońskich kwiatów. Strony mają długość 0,75 milimetra, a litery – szerokość 0,01 milimetra. Kupując ją, w komplecie otrzymuje się szkło powiększające.
  • Najstarszy katalog biblioteczny powstał w starożytnym Egipcie najprawdopodobniej w czasach Ramzesa II (1348-1281 r. p.n.e.). Katalog zawierał opisy 37 tytułów.
  • 100-kartkowa książka powstaje z papieru z 2-3 średniej wielkości drzew.
  • W Norwegii możesz oddać książkę w dowolnej bibliotece w kraju, niezależnie od tego, gdzie została wypożyczona. Większość bibliotek posiada wrzutnie i skrzynki, dlatego można zrobić o dowolnej porze.
  • Na ulicach Pekinu ustawiono kilkadziesiąt samoobsługowych bibliotek. Są to automaty, podobne do tych z napojami, czy jedzeniem. Ich działanie jest identyczne – należy wcisnąć numer książki (każdą z około 300 książek widać przez szybę) oraz uiścić zwrotną kaucją o wysokości 100 juanów (12 euro).

  • Jedna z najstarszych książek na świecie liczy około 2,5 tys. lat. Jest to sześć połączonych ze sobą płytek z 24-karatowego złota, zapisanych językiem Etrusków. Obiekt można oglądać w Muzeum Narodowym w Sofii.

  • Biblioteka Załuskich była pierwszą polską biblioteką publiczną, która pełniła funkcje biblioteki narodowej. Jej założycielami byli dwaj bracia biskupi Andrzej Stanisław i Józef Andrzej Załuscy. Wówczas, w drugiej połowie XVIII wieku, była to jedna z największych bibliotek świata.

Poniżej zdjęcia 10 najpiękniejszych bibliotek świata według rankingu portalu Onet.pl