DZIEŃ EUROPY 2023

Co roku, 9 maja obchodzimy Dzień Europy. To święto upamiętniające tzw. Plan Schumana, przedstawiony w 1950 roku przez francuskiego ministra spraw zagranicznych Roberta Schumana. Plan stał się podwalinami dzisiejszej Unii Europejskiej. Społeczność naszej szkoły także uczciła ten ważny dzień.

Z tej okazji został ogłoszony między klasowy konkurs dla klas IV – VIII.  Zadanie  składało się z dwóch części. Uczniowie  przygotowali plakaty na drzwi swoich sal lekcyjnych prezentując wylosowany przez siebie kraj Unii Europejskiej. Można było podziwiać  m.in. Włochy, Niemcy, Irlandię i Polskę. Natomiast w czwartek 11. maja odbył się uroczysty apel podczas, którego uczniowie prezentowali utwory muzyczne  wykonawców pochodzących z wylosowanych przez siebie krajów w ich językach narodowych.  Dodatkowo dowiedzieli się także: Co nas Europejczyków łączy?, Co nas dzieliło w przeszłości?, Jak powstała Unia Europejska?, Jakie korzyści daje przystąpienie do UE?, Co to jest tożsamość narodowa? I jakie są symbole Unii Europejskiej? Odśpiewaliśmy także „Odę do radości”- oficjalny hymn UE.  Na holu głównym uczniowie klasy 8 przygotowali gazetkę poświęconą ciekawostkom na temat Unii Europejskiej.

Bardzo dziękujemy klasom i ich wychowawcom za zaangażowanie w przygotowanie plakatów i piosenek. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród nastąpi w czwartek 18.maja.