DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

„Język polski jest piękny, ponieważ szeleści jak jesienne liście, skrzypi jak mróz zimową porą, świszczy jak wiosenny wiatr, ale i tak rozgrzewa nas, niczym lato, ortografią i interpunkcją!”

Karolina Błażejczyk

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jest to święto ustanowione w 1999 roku przez UNESCO, którego celem jest przypominanie o różnorodności językowej oraz zwrócenie uwagi na znaczenie języka jako dziedzictwa kulturowego. Chroniąc język ojczysty dbamy o tożsamość kulturową.

Z tej okazji w naszej szkole we współpracy z biblioteką szkolną odbyła się niecodzienna lekcja języka polskiego. Klasa IV miała okazję zapoznać się z językowymi rekordami. Uczniowie próbowali odpowiedzieć na pytania: jakie jest najdłuższe słowo w języku polskim, jakie słowo jest najbardziej polskie, czyli złożone tylko
z liter występujących w polskim alfabecie, jakie słowo najpiękniej brzmi. Uczniowie korzystali ze słowników, odczytywali pierwsze zapisane zdanie w języku polskim. Próbowali także rozwiązać zagadkę „jajko Kolumba”. Niestety, mimo wielu prób, nikomu nie udało się postawić jajka pionowo na stole, ale zabawa była udana.
W dalszej części lekcji musieli zmierzyć się z najczęstszymi błędami językowy i wybrać poprawne formy. Na zakończenie zajęć rozmawialiśmy o regionalizmach.

W klasie V również odbyła się lekcja poświęcona historii polszczyzny. Uczniowie obejrzeli prezentację dotyczącą idei Dnia Języka Ojczystego, poprawności językowej a także różnych gwar współistniejących z odmiana ogólną języka.

Obok biblioteki szkolnej została przygotowana gazetka na temat polszczyzny.