MAJOWE ŚWIĘTA

„…Zabłysła krwią biało-czerwona załopotała na wietrze, a nad nią orzeł bielik duma narodu, na chwilę przeciął powietrze. Jakżeś niezwykła flagą jest nasza biało -czerwona przez wieki do boju na czele szłaś i nikt cię nie pokonał…”

Początek maja to czas świętowania ważnych wydarzeń.

1 maja obchodzimy Święto Pracy, które znane jest również pod nazwą Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy. Obecnie Święto Pracy obchodzone jest w wielu krajach na całym świecie.

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Święto Flagi zostało ustanowione w Polsce uchwałą z dnia 20 lutego 2004 roku jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. 

3 maja świętujemy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Konstytucja 3 Maja uznawana jest za pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję. Uchwalona została 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim. Mimo, że Konstytucja 3 Maja obowiązywała zaledwie 15 miesięcy, przeszła do historii jako jedno z najważniejszych osiągnięć w dziejach I Rzeczypospolitej.

Dnia 29 kwietnia  w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Międzynarodowego Święta Pracy, Dnia Flagi i Święta Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie klasy II, III, VIII a i VIII b zaprezentowali program słowno – muzyczny o patriotycznej wymowie. Apel rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Nie zabrakło także odświętnych strojów i wyeksponowania symboli narodowych.