MARATON PISANIA LISTÓW 2022 ZAKOŃCZONY!

Maraton Pisania Listów jest największą akcją na rzecz praw człowieka. Odbywa się corocznie w okolicach 10 grudnia, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

Akcja została zapoczątkowana przez warszawską grupę lokalną Amnesty International, ale bardzo szybko stała się wydarzeniem o zasięgu globalnym. W tym roku motywem przewodnim Maratonu jest wolność zgromadzeń. Celem jest wsparcie osób, które są atakowane z powodu ich pokojowego aktywizmu i sprzeciwu wobec naruszeń praw człowieka.

Społeczność naszej szkoły co roku włącza się w tę akcję. Nie inaczej było też w tym roku. W dniach 28.11 – 11.12.2022 uczniowie i uczennice naszej szkoły szczególnie klasa VIII i V zostali zapoznani przez opiekuna akcji panią Agnieszkę Kolasę z ideą Maratonu oraz sylwetkami osób, w których sprawie w tym roku pisane były listy, a następnie przystąpili do własnoręcznego pisania. W sumie napisaliśmy wspólnie 30 listów. Listy te zostały przesłane do ambasad krajów, z których pochodzą bohaterowie tegorocznego Maratonu. Przebieg akcji uwieczniliśmy wykorzystując aparat fotograficzny zakupiony w ramach realizacji programu Laboratoria Przyszłości.