MARATON PISANIA LISTÓW AMNESTY INTERNATIONAL

W październiku 2001 roku niewielka grupa członków i członkiń Amnesty spotkała się w Warszawie, by zaplanować działania wokół 10 grudnia – Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka.

Za ich namową aktywiści i aktywistki z Polski przez 24 godziny pisali listy do władz, w których zwracali uwagę na przypadki łamania praw człowieka. Zupełnie nie spodziewali się, że 20 lat później ich prosty pomysł zmieni życie tak wielu osób na całym świecie. 2326 napisanych przez nich listów dało początek Maratonowi Pisania Listów. 2002 roku kampania została przeprowadzona już na poziomie międzynarodowym – do aktywistów i aktywistek z Polski dołączyło 18 innych państw. W 2005 roku w Maraton Pisania Listów zaangażowało się już 37 państw. 10 grudnia w południe listy pisano w Japonii i Malezji, Mongolii i Nepali, w Europie, Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Północnej i Południowej. Po 24 godzinach napisano 80 tysięcy listów.

Z małego ziarenka wyrosło ogromne drzewo. To co zapoczątkowała grupa przyjaciół, stało się największą akcją na rzecz praw człowieka na świecie. Do 2019 roku 24-godzinny maraton zamienił się w dwutygodniowe aktywności, w które angażuje się ponad 100 państw i podczas których w samym 2020 roku podjęto ponad 6 milionów akcji – listów, maili, smsów czy twittów. Koncerty muzyczne w Burkina Faso, spektakle teatralne w Maroku, wycieczki w Norwegii, wystawy sztuki w Brazylii, ponad 700 zaangażowanych szkół w Polsce – Maraton Pisania Listów przeobraził się w niesamowity wyraz solidarności, nadziei i nieustępliwości w obronie słusznej sprawy.

Nie ma nic potężniejszego niż solidarność ludzi, a Maraton Pisania Listów pokazuje, że takie działania naprawdę mogą zmienić czyjeś życie. Dlatego też w tym roku do akcji dołączyli także uczniowie i uczennice naszej szkoły. Napisaliśmy w sumie 17 listów oraz mnóstwo elektronicznych petycji online, które zostały przesłane do ambasad państw, z których pochodzą osoby, w których sprawie pisaliśmy listy.

Opiekun SK PCK

Agnieszka Kolasa