MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POMOCY DZIECIOM AFRYKAŃSKIM

Afryka to piękny kontynent, niestety silnie dotknięty biedą. W bogatej Europie trudno nam sobie wyobrazić, w jakich warunkach żyją tam dzieci. Ideą obchodów jest uświadomienie potrzeby niesienia pomocy dla najmniejszych mieszkańców Afryki.

Święto zwane też Dniem Dziecka Afrykańskiego obchodzone jest corocznie 16 czerwca od 1991 roku. Inicjatorem obchodów była Organizacja Jedności Afrykańskiej (obecnie Unia Afrykańska) w zespół z organizacją UNICEF-u. Dzień ten przypomina masakry dzieci w Soweto koło Johannesburga w RPA, dokonane w r. 1976 przez tamtejszy reżim rasistowski, gdy tysiące dzieci murzyńskich wyszło 16 czerwca na ulicę w proteście przeciw niskiemu poziomowi edukacji i żądając prawa do nauki w swoim języku. Policja zastrzeliła wtedy wiele chłopców i dziewcząt, a w ciągu kolejnych dwóch tygodni zajść zabiła w sumie ponad sto osób, a ponad tysiąc zraniła.

Od tamtych dramatycznych wydarzeń minęło ponad 40 lat, a sytuacja w większości krajów Afryki wcale się nie poprawiła. Wciąż w wielu afrykańskich państwach nie ma wprowadzonego obowiązku szkolnego. Dzieciom nie mającym możliwości kształcenia się trudno wyjść z ubóstwa. Beztroskie dzieciństwo nie jest im znane. Codziennie pomagają matkom w poszukiwaniu i noszeniu wody dla potrzeb rodziny. Wychowują młodsze rodzeństwo. Duży odsetek dzieci stanowią sieroty, gdyż AIDS czy malaria wciąż zabija ich rodziców. Nadal w wielu krajach podstawowymi bolączkami są brak dostępu do wody pitnej, choroby, ubóstwo, przemoc i praca niewolnicza. Wg danych UNICEF w państwach Afryki Subsaharyjskiej, niemal 1 na 4 dzieci pracuje w warunkach wpływających na ich zdrowie i rozwój fizyczny, psychiczny i społeczny. Jednak najbardziej przerażająca jest sytuacja dzieci w rejonach objętych konfliktami zbrojnymi, gdzie często nie tylko są świadkami przemocy lecz same też jej doświadczają.

A przecież nie powinno tak być!

Ochrona dzieci jest obowiązkiem rodziny, rządu i społeczności międzynarodowej. Zasada przestrzegania i respektowania praw dziecka jest jasno sformułowana w prawie międzynarodowym.

Społeczność Samorządowego Zespołu Szkół w Bobrku co roku angażuje się w różnorodne inicjatywy na rzecz mieszkańców Afryki m. in. także dzieci:

– „Kup Pan szczotkę- zbiórka past i szczoteczek do zębów

– „Klapki dla Gambii”- zbiórka plastikowych klapek dla dzieci z Gambii

– „Opatrunek na ratunek”- zbiórka materiałów opatrunkowych

– „Okulary dla Afryki”- zbiórka używanych okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych

– „Adopcja szkoły” – wsparcie finansowe dla dzieci ze szkoły z Republiki Środkowoafrykańskiej
i Kamerunu

Akcje te znalazły miejsce w kalendarzu corocznych wydarzeń, a nasza szkoła otrzymała od Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio wyróżnienie „Szkoła z misją”.

ZOBACZ FILM—> https://vimeo.com/416316794?fbclid=IwAR09p2QKX-Sorlnbf-3Oy0a_8CnRWMMudrSY51fERyFxTRQUjwvXVssjd-E

PUSZKA DLA MALUSZKA—> https://medycynamisjach.org/puszka-dla-maluszka-epidemia-glodu