OCALIĆ GROBY POWSTAŃCÓW OD ZAPOMNIENIA

     Uczniowie klasy VII jako reprezentacja społeczności naszej szkoły uczestniczyli w podniosłej uroczystości oznaczenia grobu uczestnika III powstania śląskiego, śp. Michała Krawczyka, znakiem pamięci „Tobie Polsko”. Niecodzienne wydarzenie miało miejsce na cmentarzu w Bobrku 26.09.2024 roku o godzinie 11.00.

W obecności przedstawicieli Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, potomków rodziny powstańca,  księdza proboszcza naszej parafii, sołtysa sołectwa Bobrek oraz delegacji młodzieży szkolnej dokonano obrzędu oznaczenia nagrobka powstańca śląskiego.

     Uroczystość poprowadził naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN, Jan Kwaśniewicz. W swoim wystąpieniu przybliżył zgromadzonym ideę akcji „Powstańcy to wiara, nadzieja i cud – ocalmy groby Powstańców Śląskich od zapomnienia!”, mającą na celu zewidencjonowanie jak największej liczby grobów, w których spoczywają powstańcy śląscy. Życiorys śp. Michała Krawczyka przedstawiła Anna Binek-Zajda (OBUWiM IPN Katowice). Centralną część uroczystości stanowił  akt oznaczenia grobu znakiem pamięci „Tobie Polsko”, którego dokonał Jan Kwaśniewicz. Następnie pod przewodnictwem ks. proboszcza Józefa Sowy uczestnicy obrzędu odmówili modlitwę w intencji zmarłego powstańca i nastąpiło poświęcenie miejsca jego wiecznego spoczynku. Na zakończenie uroczystości, po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy,  uczestnicy wydarzenia zostali zaproszeni do wykonania wspólnej pamiątkowej fotografii.

    Dla uczniów naszej szkoły udział w tym wydarzeniu był nie tylko niezapomnianą lekcją historii, ale również głębokim przeżyciem, okazją do refleksji nad znaczeniem ludzkiego życia,  poświęcenia w imię wyższych wartości. Dla potrzebujących autorytetów i drogowskazów młodych ludzi, zagubionych we współczesnej globalnej wiosce, zmarły bohater walk o niepodległość, Michał Krawczyk, może być wzorem patrioty, człowieka dającego świadectwo prawdziwego przywiązania do ojczyzny, stawiającego dobro Polski ponad osobiste szczęście. Z pewnością nasi uczniowie przystaną nad oznaczonym grobem w ciszy i zadumie nie tylko 1. listopada. Przekażą dalej pamięć o poległym powstańcu śląskim spoczywającym na naszym cmentarzu.

Michał Krawczyk urodził się 29 września 1900 r. w Gorzowie, w powiecie chrzanowskim jako syn Piotra i Marii Kobyłczyków. Po ukończeniu szkoły pracował zarobkowo w Oświęcimiu. Brał udział w III powstaniu śląskim, walcząc w składzie 5 kompanii II batalionu 6 pułku pszczyńskiego. Chrzest bojowy przeszedł w walkach frontowych pod Starym Koźlem, Kędzierzynem, Jasioną, Zakrzowem, w rejonie Góry Św. Anny. Został ranny w bitwie pod Gogolinem. W okresie dwudziestolecia międzywojennego pracował w kopalni węgla kamiennego w Szopienicach, a później w fabryce obuwia Bata SA w Chełmku. Aresztowany przez gestapo w 1942 r. początkowo przebywał w obozie Blechhammer. 17 grudnia 1943 r. przewieziono go transportem zbiorowym do KL Auschwitz, skąd 3 maja 1944 r. skierowano go do KL Neuengamme. Za zasługi na polach walki został odznaczony Śląskim Krzyżem Powstańczym oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 2 maja 1982 r.

Akcja oznaczania grobów znakiem pamięci opracowanym przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach rozpoczęła się 5 lipca 2021 r. w dzień setnej rocznicy zakończenia III powstania śląskiego. Znak pamięci ma formę proporczyka o rozmiarach ok. 20 x 8 cm wykonanego z porcelany nagrobnej. Umieszczono na nim inwokację „Tobie Polsko”, pod którą znajduje się wizerunek orła otoczonego datami powstań, a poniżej napisy: „Grób Powstańca Śląskiego” i „Instytut Pamięci Narodowej”.

klik—> plakat informacyjny