SPOTKANIE ZE SZTUKĄ

„Poznanie rzeczywistości przez pryzmat sztuki- prowadzi człowieka do poszukiwania, dostrzegania i doznawania piękna, a ono nie poucza, lecz raduje i nasyca naszą świadomość, nasze zmysły, wyobraźnię i uczucia-podobnie jak woda i chleb sycą nasze ciało”- pisał S. Szuman

 Jak wiele prawdy jest w tym stwierdzeniu przekonali się uczniowie klasy II uczestnicząc w wycieczce do Muzeum Narodowego w Krakowie. Wyjazd i udział w lekcji muzealnej był nagrodą w Konkursie plastycznym pn. „Spotkanie ze sztuką” ogłoszonym przez Fundację PGE. Miał on na celu popularyzację, edukację oraz propagowanie wiedzy z zakresu polskiego malarstwa wśród dzieci i młodzieży. Oprócz nagrody indywidualnej dla Igora Prytko Fundacja pokryła koszty transportu i uczestnictwa w lekcji muzealnej dla 20 dzieci i 2 opiekunów.

 18 stycznia 2023 roku dzieci włożyły koszulki z napisem „ Konkurs plastyczny. Spotkanie ze sztuką”, które były częścią nagrody i wyruszyliśmy do Muzeum Narodowego. Lekcja muzealna miała bardzo ciekawy plan- odkrywanie, przeżywanie piękna w kontakcie z dziełami sztuki. Niezwykłym przeżyciom towarzyszyły rozmowy z panią przewodnik. Zatrzymując się przy wybranych obrazach dzieci mogły komentować i zadawać pytania. Duże wrażenie wywarł obraz Józefa Pankiewicza pt. „Powrót z kąpieli”, a temat „Jak namalować radość?” O emocjach w sztuce był motywem przewodnim zwiedzania. Analizując obrazy Erny Rosenstein pt. „Portret matki” i „Portret ojca” dzieci zauważyły, jak można oddać emocje za pomocą m.in. barw.

Duże zainteresowanie wzbudziły obrazy twórców współczesnych wyrażających sztukę za pomocą kształtów geometrycznych. Wyobraźnię pobudziła zwłaszcza instalacja artystyczna pt. „Przesłuchanie”. Nie zabrakło również czasu na indywidualne kontemplowanie dzieł sztuki, a potem plastyczne wyrażenie swoich przemyśleń i refleksji. W drodze powrotnej dzieci malowały w zakupionych w muzeum szkicownikach i wyrażały swoje przeżycia.

Dziękujemy serdecznie Fundacji PGE za wspaniałą nagrodę i czekamy na kolejne konkursy.

film—> https://youtu.be/b3XrZdoN3dg