ŚWIATOWY DZIEŃ KOSMOSU

Światowy Dzień Kosmosu obchodzimy 21 maja. Celem obchodów Dnia Kosmosu jest upamiętnienie wydarzeń, związanych z badaniami przestrzeni kosmicznej i zainspirowanie ludzi do zgłębiania tajemnic wszechświata.

Kosmos – są dwa znaczenia słowa kosmos. Pojęcie to można rozumieć jako synonim dla słowa Wszechświat, czyli wszystkiego co nas otacza, zarówno na Ziemi, jak i poza nią. Pojęcie kosmos bywa też używane w znaczeniu „przestrzeni kosmicznej”, czyli tego co znajduje się poza Ziemią, ponad jej atmosferą (np. lot w kosmos, loty kosmiczne).

To jak wygląda Wszechświat poznaliśmy dzięki zdjęciom wykonanym Teleskopem Hubble’a, który pracuje na orbicie ziemskiej już ponad 30 lat. Kosmiczny Teleskop Hubble’a został wyniesiony na ziemską orbitę za pomocą promu Discovery 24 kwietnia 1990 roku. Urządzenie nazwano na cześć amerykańskiego astronoma Edwina Powella Hubble’a. Dzięki niemu wiemy, jak wyglądają oddalone o setki lat świetlnych obiekty w kosmosie. Odkrył istnienie planet poza Układem Słonecznym, obecność dysków protoplanetarnych w Wielkiej Mgławicy w pasie Oriona. Potwierdził również obecność ciemnej materii oraz wielu innych szczegółów na temat kosmosu. Oto kilka zdjęć wykonanych przez Teleskop: