ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA 2022- NASZA PLANETA, NASZE ZDROWIE

Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie świat, w którym czyste powietrze, woda i żywność są dostępne dla wszystkich? Gdzie gospodarki koncentrują się na zdrowiu i dobrym samopoczuciu? Gdzie w miastach można mieszkać, a ludzie mają kontrolę nad swoim zdrowiem i zdrowiem planety?

Tegorocznym hasłem obchodów Światowego Dnia Zdrowia 7 kwietnia 2022 jest :

„Our planet, our health – Nasza planeta, nasze zdrowie.”

WHO szacuje, że każdego roku ponad 13 milionów zgonów na całym świecie jest spowodowanych przyczynami środowiskowymi, których można uniknąć. Obejmuje to kryzys klimatyczny, który jest największym zagrożeniem dla zdrowia ludzkości. Kryzys klimatyczny, to także kryzys zdrowotny.

Nasze decyzje polityczne, społeczne i handlowe napędzają kryzys klimatyczny i zdrowotny. Ponad 90 procent ludzi oddycha niezdrowym powietrzem spowodowanym spalaniem paliw kopalnych. W ogrzewanym świecie komary roznoszą choroby dalej i szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Ekstremalne zjawiska pogodowe, degradacja gruntów i niedobór wody powodują przemieszczanie się ludzi i wpływają na ich zdrowie. Zanieczyszczenia i tworzywa sztuczne zalegające na dnie naszych najgłębszych oceanów, najwyższych gór, trafiły do ​​naszego łańcucha pokarmowego. Przemysł produkujący ultra przetworzoną, niezdrową żywność i napoje napędza falę otyłości, zwiększając liczbę nowotworów i chorób serca, jednocześnie generując jedną trzecią emisji gazów cieplarnianych.

W środku pandemii, zanieczyszczonej planety, nasilających się chorób, takich jak rak, astma, choroby serca, w Światowym Dniu Zdrowia 2022, WHO skupi globalną uwagę na pilnych działaniach niezbędnych do utrzymania ludzi i planety w zdrowiu oraz wspierania ruchu na rzecz tworzenia społeczeństw skoncentrowanych na dobrobycie.

W ramach kampanii „Nasza planeta, nasze zdrowie” WHO będzie zachęcać rządy i opinię publiczną do dzielenia się historiami kroków i inicjatyw jakie podejmują, aby tworzyć społeczeństwa dobrobytu, chronić planetę oraz nasze zdrowie.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę WHO:

https://www.who.int/campaigns/world-health-day/2022

Co możesz zrobić, aby chronić naszą planetę i nasze zdrowie? : https://www.who.int/campaigns/world-health-day/2022/recommended-actions-to-protect-our-planet-our-health

Szybkie fakty na temat klimatu i zdrowia: https://cdn.who.int/media/docs/default-source/climate-change/fast-facts-on-climate-and-health.pdf?sfvrsn=157ecd81_5

Filmy:
Po polsku:

10 sposobów na ochronę środowiska |MINUTA DLA CIEKAWOŚCI #20

Po angielsku:

Health Promotion for Well-being, Equity and Sustainable Development:

https://www.youtube.com/watch?v=9HV4hkX5NxI&t=8s

Our planet, our health:  https://www.youtube.com/watch?v=ZmV9wQoAvHo