UDZIAŁ ABSOLWENTA NASZEJ SZKOŁY W X OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE FIZYCZNYM „POSZUKIWANIE TALENTÓW”

Koleżanki i Koledzy,

Jestem absolwentem Szkoły Podstawowej wchodzącej w skład Samorządowego Zespołu Szkół w Bobrku. Obecnie uczę się w klasie pierwszej V Liceum Ogólnokształcącego im. A. Witkowskiego w Krakowie. Jestem w klasie z rozszerzeniem matematyczno-fizyczno-informatycznym. Interesuję się fizyką i astronomią.

W ramach swoich zainteresowań biorę udział w X Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym „Poszukiwanie talentów”. Organizatorem Konkursu jest Polskie Towarzystwo Fizyczne, które współpracuje w tym zakresie z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Laureaci Konkursu nie tylko wezmą udział w tygodniowej wycieczce edukacyjnej do Warszawy, ale także zdobędą indeks na dzienne studia licencjackie z fizyki na Uniwersytecie Warszawskim, czyli na uczelni, z którą chciałbym się związać. Jest więc o co walczyć!

W ramach Konkursu miałem do wykonania wiele różnorodnych zadań. Były to nie tylko doświadczenia z fizyki, ale także fotografie, filmy, prace plastyczne i literackie. Oczywiście wszystko związane z fizyką. Jednym z zadań było przeprowadzenie 2 wywiadów z fizykami. Z uwagi na to, iż interesuję się fizyką jądrową oraz astronomią, na swoich rozmówców wybrałem pana dra Łukasza Bibrzyckiego, adiunkta w Katedrze Informatyki Stosowanej i Fizyki Komputerowej AGH w Krakowie oraz pana Sebastiana Kurowskiego, doktoranta w Obserwatorium Astronomicznym UJ w Krakowie.

Zapraszam Was do lektury tych wywiadów. Z uwagi na ograniczenia Konkursowe dotyczące objętości poszczególnych tekstów (7000 znaków ze spacjami), nie mogłem zamieścić całych wywiadów, a tylko ich fragmenty. Mam nadzieję, że Was zainteresuję i może ktoś z Was w kolejnych latach weźmie udział w tym Konkursie. Jest on przeznaczony nie tylko dla uczniów szkół ponadpodstawowych, ale także z klas siódmych i ósmych. Powodzenia!

Kacper Kantyka

WYWIAD NR 1—> WYWIAD z dr. Łukaszem Bibrzyckim- O tym czym są hadrony oraz jaki jest związek fizyki z informatyką i sztuczną inteligencją

WYWIAD NR 2—> WYWIAD z panem Sebastianem Kurowskim- O czarnej dziurze, mechanice kwantowej i zagładzie Ziemi