V OGÓLNOPOLSKIE CZYTANIE JEŻYCJADY

Nasza szkoła bierze udział w V Ogólnopolskim Czytaniu Jeżycjady. Jeżycjada to cykl powieści dla młodzieży autorstwa Małgorzaty Musierowicz.

Jego nazwa pochodzi od poznańskiej dzielnicy Jeżyce gdzie rozgrywa się akcja większości powieści. Seria ta przeznaczona jest dla młodzieży, ale chętnie sięgają po nią również starsi czytelnicy. Jeżycjada od lat bawi i wzrusza kolejne pokolenia, które fascynują się światem rodziny Borejków oraz ich bliższych i dalszych znajomych.

Do tej pory wydano 23 tomy. Części Jeżycjady można czytać we wskazanej kolejności, zgodnej z datą wydania lub dowolnie – niezależnie od układu całej serii. Każda z części Jeżycjady poświęcona jest innemu bohaterowi, a lektura całości ukazuje powiązania między poszczególnymi postaciami i wydarzeniami, a wszystko na tle zmieniającej się polskiej rzeczywistości.

Ze zbioru książek dostępnych w naszej bibliotece wybraliśmy „Kwiat kalafiora” opowiadający o Gabrysi – najstarszej córce państwa Borejków. Fragmenty przesłane na konkurs odczytali uczniowie klas IV i VIII.