WANDA RUTKIEWICZ- PATRONKA ROKU 2022

Czasami myślę, że wspinam się dlatego, aby przekonać się,
jak droga jest mi nasza szara codzienność.
Wracając poznaję, jak smakuje kubek gorącej herbaty po dniach pragnienia,
sen po wielu nieprzespanych nocach, spotkanie z przyjaciółmi po długiej samotności,
cisza po godzinach przeżytych w przeraźliwej wichurze.

 Wanda Rutkiewicz

Wanda Rutkiewicz to jedna z najwybitniejszych światowych himalaistek. Jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka stanęła na Mount Evereście, najwyższym szczycie Ziemi.

23 czerwca 1986 Wanda Rutkiewicz zdobyła szczyt K2 jako pierwsza kobieta. Sejm RP postanowiła uhonorować jej wybitne dokonania w zakresie kobiecego himalaizmu i ustanowił ją patronką roku 2022. Uczniowie klasy piątej na lekcjach geografii mieli okazję zapoznać się z postacią Wandy Rutkiewicz. Bibliotekarka szkolna przybliżyła uczniom jej życiorys. Już w szkole Wanda Rutkiewicz wykazywała nieprzeciętne zdolności umysłowe i sportowe. Wspólny wyjazd z przyjaciółmi na skałki okazał się dla Wandy Rutkiewicz momentem przełomowym – pokochała wspinaczkę i zaczęła się jej wędrówka po szczytach Tatr, Alp aż do Himalajów i Karakorum. Miała niezwykle silny charakter, a przy tym była elegancka, elokwentna pięknie się wysławiała. Napisała kilka książek i kręciła filmy z wypraw.

Uczniowie obejrzeli fragmenty wywiadu, w którym himalaistka tłumaczy, dlaczego kocha góry i ryzykuje życiem, wspinając się na ośnieżone szczyty. Oglądali także fragmenty archiwalnych nagrań z wyprawy na Annapurnę, w których Wanda Rutkiewicz opowiada o poszczególnych etapach przygotowań do zdobycia szczytów.

Była tak niezwykła, ze na jej temat powstały wiersze, piosenki, książki i filmy dokumentalne.

Obok biblioteki powstała gazetka upamiętniająca postać Wandy Rutkiewicz oraz jej przemyślenia na temat himalaizmu.

Na kolejnych lekcjach geografii uczniowie skupili się na osiągnięciach Wandy Rutkiewicz. Efekty swoich pracy zawarli na plakatach.