WYCIECZKA DO KRAKOWA KLASY III i IVb

11.06.2018r. klasy 3 i 4b szkoły podstawowej wraz z wychowawczyniami panią Lucyną Zamarlik        

i Agnieszką Kolasą oraz paniami Moniką Boratyńską i Agnieszką Kaczmarczyk udały się w odwiedziny do Grodu Kraka nad Wisłą.

Wjeżdżając do centrum, naszym oczom ukazał się wspaniały widok na Wzgórze Wawelskie, a pani przewodnik opowiedziała uczniom legendę o Smoku Wawelskim i Szewczyku Dratewce.

Naszym pierwszym przystankiem był Ogród Doświadczeń, gdzie na pięknym, zielonym terenie uczniowie mogli sami doświadczyć, że na próżnię nie ma rady (choćby nie wiem ile siły użyli), że siła odśrodkowa w końcu zrzuci nas z karuzeli oraz, że jesteśmy w stanie sami wprawić powietrze w drganie, a nawet wyczuć je dłonią. Te i inne prawa fizyki dzieci mogły zobaczyć, dotknąć i usłyszeć jednym słowem po prostu doświadczyć  na własnej skórze.

Kolejnym punktem naszej krakowskiej wyprawy było Muzeum Archeologiczne, w którym uczniowie wzięli udział w egipskich warsztatach –  warsztaty poświęcone były problematyce mumii. Podczas zwiedzania uczestnicy zapoznali się z metodami mumifikacji stosowanymi w różnych kulturach i na własne oczy zobaczyli prawdziwe starożytne, egipskie mumie, a w części praktycznej wykonali własnoręcznie miniaturową mumię i sarkofag, odtwarzając proces balsamowania stosowany w starożytnym Egipcie. 

Nasz pobyt zakończył spacer na Krakowski Rynek i wysłuchanie hejnału z Wieży Mariackiej. Oczywiście nie mogliśmy też wrócić do domu bez pamiątek i tradycyjnych krakowskich obwarzanków.