WYCIECZKA ZERÓWKOWICZÓW DO KOPALNI GUIDO W ZABRZU

W środę, 20 kwietnia, dzieci z zerówki wybrały się z rodzicami na wycieczkę do najgłębiej położonej trasy turystycznej w górnictwie węglowym w Polsce – kopalni Guido w Zabrzu. Kiedyś czynna kopalnia, to dziś skarbnica wiedzy o górnictwie, życiu górników i śląskiej kulturze.

Trasa którą podążaliśmy, to około 1,5 godziny wędrówki podziemnym labiryntem górniczych korytarzy. To niezwykła przygoda przede wszystkim dla najmłodszych, ale okazało się, że Ci nieco starsi też znaleźli coś dla siebie.

Dzieci  na swojej drodze spotkały Skarbnika- opiekuna i strażnika górników- i poznali jego historię, a kto był grzeczny otrzymał od niego „bombona”, czyli cukierka.

 Po przejściu wąskimi korytarzami oczom wszystkich ukazały się  prawdziwe, czynne górnicze maszyny, które na naszych oczach zostały wprawione w ruch!

 Dzięki projekcjom multimedialnym bliżej poznaliśmy ciężką pracę górników i dowiedzieliśmy się, dlaczego węgiel jest tak ważny dla Górnego Śląska.

Na koniec na wszystkich czekała wyjątkowa przejażdżka autentyczną kolejką górniczą, Karlikiem!

Po zakończonym zwiedzaniu znaleźliśmy też czas, by zwiedzić Ogród Doświadczeń. Zobaczyliśmy też maszynę parową, która stanowi zabytek na skalę europejską, a jej widok w ruchu pozostawił niezapomniane wrażenia.

Ta wycieczka to niezwykła przygoda łącząca prawdziwe doświadczenie podziemnej kopalni z zabawą i nauką !