Z FRAZEOLOGIZMAMI ZA PAN BRAT

    Już po raz kolejny, 30.10.2024 r. gościliśmy w naszej szkole dwóch krakowskich aktorów, panów: Wojciecha Habelę i Jacka Lecznara, którzy przygotowali dla nas nietypową lekcję języka polskiego. Zaprezentowali krótki, ale niezwykle bogaty treściowo, spektakl zatytułowany „Związki frazeologiczne”.

Uczniowie starszych klas z zainteresowaniem i zaciekawieniem wysłuchali ciekawych opowieści o pochodzeniu, zastosowaniu w codziennym języku barwnych frazeologizmów. Skromni starsi panowie oczarowali młodą widownię swoją erudycją, nienaganną dykcją, poczuciem humoru i umiejętnością nawiązywania kontaktu z publicznością.

     Scenariusz występu oparty został na frazeologizmach odwołujących się do Biblii, mitologii, historii. Skrzące się dowcipem, zaskakujące rozwiązaniem, wartkie dialogi aktorów ukazywały nieprzebrane bogactwo polszczyzny. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę o języku ojczystym, poznali typy frazeologizmów, ich znaczenie oraz pochodzenie. Opowiedziane przez aktorów anegdoty przywołały nieznane wydarzenia, będące źródłem związków frazeologicznych. Pozwoliły odkrywać odniesienia do często już nieistniejących czy zapomnianych zawodów, zajęć, zwyczajów lub wierzeń. Na zakończenie wybrane spośród publiczności, chętne osoby mogły sprawdzić stopień zrozumienia znaczeń frazeologizmów. W obecności aktorów rozwiązywały  przygotowane zadania, zagadki frazeologiczne. Za odwagę oraz wiedzę zostały nagrodzone brawami.

     Uczniowie przekonali się, że związki frazeologiczne w krótkich powiedzeniach (np. wziąć się
w garść, bić się z myślami, trafić w sedno) mogą zamknąć bogactwo treści i odkryli, że frazeologizmy odpowiadają ich potrzebie skrótowości. Młodzi użytkownicy współczesnej polszczyzny zostali zachęceni do urozmaicania swoich wypowiedzi związkami frazeologicznymi.

     Dziękujemy aktorom za wartościową, pouczającą i zabawną lekcję języka polskiego oraz żywego słowa. Uczniom życzymy satysfakcji, niekończącej się radości z wykorzystywania zasobów polszczyzny w codziennej komunikacji. Zaskakujcie oryginalnością, pomysłowością
i twórczym podejściem do języka. Zaprzyjaźnijcie się z frazeologizmami, niech nie będzie to tylko wasz słomiany zapał.