Dzień Europy (9 maja) jest dniem, w którym co roku świętujemy pokój i jedność w Europie. 9 maja przypada rocznica podpisania historycznej Deklaracji Schumana. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 r. Robert Schuman (ówczesny francuski minister spraw zagranicznych) zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej wojny.
Jego pomysł polegał na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Traktat powołujący do życia tę instytucję podpisano już w rok później. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.
Obchody Dnia Europy
Aby uczcić Dzień Europy, na początku maja instytucje europejskie organizują Dzień Otwartych Drzwi dla zwiedzających w Brukseli i w Strasburgu. Lokalne przedstawicielstwa UE w Europie i na całym świecie organizują szereg wydarzeń, w których wziąć udział mogą wszyscy zainteresowani.
Każdego roku tysiące osób uczestniczy w debatach, koncertach, wizytach grupowych i innych wydarzeniach organizowanych w ramach obchodów Dnia Europy oraz w działaniach mających na celu informowanie społeczeństwa o UE.
Mimo pandemii COVID-19 instytucje UE nadal zapraszają obywateli Europy i świata w odwiedziny, tyle że online. Wirtualne wizyty gwarantują bezpieczeństwo, którego zapewnienie jest w tej chwili trudne w przypadku imprez stacjonarnych lub hybrydowych. Wizyty na żywo będą możliwe, kiedy pozwolą na to warunki sanitarne.
Zagraj w przygodową, europejską i w pełni bezpieczną grę miejską „KIERUNEK EUROPA”, którą świętujemy tegoroczny Dzień Europy! Wyjątkowa rozgrywka w czterech polskich miastach odbędzie się w sobotę 12.06!
9 maja to dzień, w którym świętujemy pokój i jedność w Europie. W tym roku chcemy z tej okazji zaprosić mieszkańców czterech miast – Warszawy, Wrocławia, Krakowa i Gdańska – do zabawy w specjalnie przygotowanych na tę okazję grach. Pierwotnie miały się one odbyć się na początku maja, jednak z powodu obostrzeń sanitarnych termin został przesunięty.
Pragniemy podkreślić, że Europa to nasze wspólne dziedzictwo, ale i nasza wspólna przyszłość. Dlatego w grze spotkamy przybyszów z przyszłości naszego kontynentu. Pokażą oni, że pozytywne zakończenie naszych problemów jest już na horyzoncie, ale tylko dzięki współpracy i skupieniu się na odpowiednich priorytetach uda nam się je osiągnąć.
Gra nawiązuje także do Europejskiego Roku Kolei – każdy punkt z animatorem będzie „stacją” kolejową, na której czeka zadanie nawiązujące do jej nazwy. Uczestnicy wcielą się w podróżników, którzy muszą odwiedzić kolejne fantastyczne stacje i wykonać czekające tam na nich zadania.
Gry odbędą się równolegle – w sobotę 12.06.2021r. – w Gdańsku, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. Teren rozgrywki obejmie wyłącznie ścisłe centrum każdego z miast. Miejsce wyznaczonych kolejnych „stacji” i prowadzących je animatorów będą musieli odnaleźć uczestnicy gry.
Każdy zawodnik otrzyma pakiet gadżetów, zaś na najlepsze drużyny czekają specjalne nagrody – smartwatche, radia internetowe, aparaty instax oraz inne atrakcyjne nagrody.
Więcej szczegółów w ostatnich dniach maja na stronie: https://ec.europa.eu/poland/events/europe-day_pl
W ramach Konferencji w sprawie przyszłości Europy oraz obchodów Dnia Europy 2021 Przedstawicielstwo KE w Polsce zorganizuje wydarzenie „Młody głos Europy”.
Młodzi dyskutować będą z ekspertami na trzy ważne tematy: zdrowie, edukacja oraz wartości, prawa i sprawiedliwość.
Jako eksperci w wydarzeniu wezmą udział:
- dr hab. Renata Mieńkowska-Norkiene (ekspertka Team Europe);
- dr hab. Marcin Napiórkowski (semiotyk kultury, ekspert Team Europe);
- Justyna Suchecka (dziennikarka, autorka książki „Young Power”)
- dyrektor Andrzej Ryś (DG SANTE, Komisja Europejska).
Całość poprowadzi dziennikarka Justyna Dżbik.
Spotkanie będzie transmitowane w niedzielę 9 maja, od godziny 12.00 na fanpage’u Facebooka oraz kanale YouTube Komisji Europejskiej w Polsce. Oglądający debatę będą mogli aktywnie uczestniczyć w wydarzeniu poprzez zadawanie pytań uczestnikom spotkania.
Konkurs plastyczny „Pociągiem przez zieloną Europę”
Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej, Biuro Łącznikowe Wolnego Państwa Saksonia we Wrocławiu we współpracy ze Szkołą Rysunku Malarstwa Rzeźby i Grafiki OKO, zapraszają dzieci do udziału w konkursie plastycznym. Tematem przewodnim wyzwania artystycznego będzie Europejski Rok Kolei 2021. W dniu 8 maja br. o godz. 10.00, na profilu szkoły ukaże się transmisja zajęć malarskich. Prowadzący pokaże techniki rysunku, które mogą zostać wykorzystane do stworzenia pracy konkursowej. Uczestnicy konkursu będą mieli nieco ponad 24 godziny na dokończenie swoich prac i opublikowanie ich pod wskazanym postem. Organizatorzy przewidują nagrody główne, czyli zestawy kolejkowe, a także nagrody pocieszenia w dwóch kategoriach wiekowych – do lat 6 i od 7 do 10 lat.
Regulamin konkursu: https://ec.europa.eu/poland/sites/default/files/docs/events/regulamin_konkursu_pociagiem_przez_zielona_europe.pdf
Szkoła Rysunku Malarstwa Rzeźby i Grafiki OKO
- Liczymy na Waszą pomysłowość, kreatywność i swobodę plastyczną. Zapraszamy do udziału w bezpłatnej lekcji rysunku i konkursie „Pociągiem przez zieloną Europę”.
Harmonogram konkursu:
8 maja, godz. 10.00 – bezpłatna lekcja online,
9 maja, godz. 18.00 – termin nadsyłania prac,
10 maja, godz. 18.00 – rozstrzygnięcie konkursu
Nagrody czekają.
@komisjaeuropejska i @pracowniaoko.krakow zapraszają! Partnerem konkursu jest Biuro Łącznikowe Wolnego Państwa Saksonia we Wrocławiu.
Świętuj z nami Dzień Europy.
Szczegóły: https://europa.eu/!Wy93Jj
#DzieńEuropy, #9maja #PociagiemPrzezZielonąEuropę #EUYearofRail